3.1 Az operációs rendszer és főbb feladatai
Az operációs rendszer fogalma, feladata, fajtái
Operációs rendszer: programrendszer, amely a számítógépes rendszerben a programok végrehajtását vezérli: így például ütemezi a programok végrehajtását, elosztja az erőforrásokat, biztosítja a felhasználó és a számítógépes rendszer közötti kommunikációt.
Feladatai: ütemezés, megszakításkezelés, folyamatvezérlés, tárkezelés, memóriakezelés, naplózás, perifériakezelés
Csoportosítások:
Felhasználói felület szerint:
Karakteres: különböző szolgáltatásait parancsok begépelésével tudjuk megvalósítani. Például UNIX, LINUX, MS.DOS.
Grafikus: a képernyő minden egyes pontját külön-külön lehet használni, képesek vagyunk nem csupán karaktereket, hanem grafikát is kezelni. Felhasználóbarát. Például Windows operációs rendszerek
Felhasználók száma szerint:
Egyfelhasználós
Többfelhasználós
Egyszerre futó feladatok szerint:
Egyfeladatos
Többfeladatos
Gépek száma szerint:
Egyedi
Szerver
Az operációs rendszer működési struktúrája
Az operációs rendszer két fő részből áll, az egyik a rendszermag, vagy más néven a kernel, a másik a burok, vagy a shell.
Kernel: felelős a hardver irányításáért, párhuzamosan futtatja a programokat, és meghatározza a futó programok, és egyéb folyamatok processzoridejét, védelmet nyújt a hardver közvetlen elérése, a felhasználók, és az operációs rendszer biztonsága érdekében.
Shell: felelős kapcsolattartásért a felhasználóval (felhasználói felület), kezeli az alkalmazások futását (indítás, futási feltételek biztosítása, leállítás)
Belső parancsok: a memóriába töltődnek indításkor, mindig rendelkezésre állnak.
Külső parancsok: a háttértárolón helyezkednek el, egy adott mappában találhatók
Az operációs rendszer feladatából következő jellemző működési területek
Memóriakezelés: az operációs rendszer minden egyes folyamatnak ad a központi memóriából egy akkora részt, amelyben a folyamat tud működni, és a folyamatnak csak azt a részét tartja a központi memóriában, amely éppen működik.
Folyamatvezérlés: biztosítja a folyamatok erőforrásokhoz való hozzáférését. Ennek megoldása gyakran lehetetlenség, mert nem ismert a folyamatok jövőbeli erőforrás-szükséglete. Vannak olyan "megoszthatatlan" erőforrások (mint például egy DVD lejátszó), amelyet egyszerre csak egy folyamat használhat, és abból adódhatnak a gondok, ha mégis két folyamat próbálja egyszerre használni őket. Például épp másolás folyik a DVD-ről, és közben párhuzamosan ugyanarról a DVD-ről akarok egy filmet megnézni. Az ilyen helyzet a deadlock, azaz holtpont.
Megszakításkezelés: A megszakítás a számítási rendszernek küldött jelzés, mely valamilyen esemény felléptéről értesíti. A megszakításoknak eredetük szerint több típusát különböztetjük meg:
Megszakítás (Interrupt): egy periféria, mely jelezheti így egy régen várt adat megérkezését, de megszakítást okoz a rendszer órája is
Kivétel (Exception): a processzor generálja, ha valamilyen hibát, pl. nullával való osztást kellene végeznie
Nem maszkolható megszakítás (Non Maskable Interrupt): súlyos hardver hiba, pl. a memória hibája, vagy a tápfeszültség kimaradás esetén keletkezik
Csapda (Trap): olyan szoftver eredetű megszakítás, amely akkor keletkezik, ha egy felhasználói folyamat közvetlenül az operációs rendszerhez fordul (rendszerhívás), vagy olyan utasítást próbál végrehajtani, amihez nem lenne joga
Kommunikáció perifériákkal
Több feladat párhuzamos végzésének szervezése
A különböző folyamatok, alkalmazások a multitasking megjelenése óta nem csak egymás után, hanem egymással párhuzamosan is futhatnak.
Időosztásos többszálúság: bizonyos időközönként vált a feladatok között
Több párhuzamos processzormag
Az operációs rendszer betöltődésének folyamata
Az operációs rendszer feladatai közé tartozik, hogy felkészítse a számítógépet az alkalmazások futtatására. Az indítási folyamat:
eszközök inicializálása
szolgáltatások elindítása
felhasználói interakció megkezdése
bejelentkeztetés(opcionális)
automatikusan induló programok indítása
A számítógép kikapcsolásának módjai, az operációs rendszer feladatai a kikapcsolás során
Opcionális kijelentkezés után a leállításra kattintva a rendszer leállítja a futó programokat, szolgáltatásokat, folyamatokat, végül a vírusirtót, és a rendszerfolyamatokat. Ezek után megszünteti az áramellátást.
Az operációs rendszerek tipikus hibaüzenetei, hibajelenségei, ezek elhárítási módja
Leghíresebb: kékhalál, végzetes kivételhiba, amikor a számítógép nem tudja tovább működtetni még az alapvető rend-szerfolyamatokat sem. Kevés információt ad magáról
védelmi hibák: illesztőprogram-hiba, sérült fájlok
érvénytelen laphibák: szabálytalan művelet
eszközkezelő hibák
hiányzó rendszerfájlok
rendszermag hibák (kernel)
Teendő: ellenőrizni a hibaüzenetet dokumentációban vagy interneten, eltávolítani vagy kijavítani a hiba forrását. Pl.: újonnan csatlakoztatott hardver eltávolítása, visszaállítás, legrosszabb esetben újratelepítés
A szoftverek telepítése, beállítása, eltávolítása
A szoftvereket általában egy futtatható állomány segítségével telepíthetjük a gépünkre, amiben a telepítési varázsló lépéseit kell követnünk.
Opcionálisan beállíthatjuk telepítés közben, hogy hova szeretnénk telepíteni az adott szoftvert, hogy telepítse-e az összes komponenst, vagy egyénileg választjuk ki, vagy hogy akarunk-e ikont az asztalon, tálcán stb.
El kell olvasnunk, és el kell fogadnunk a licencszerződést hogy a program feltelepüljön
A szoftverek eltávolítása Windowsban történhet a Vezérlőpulton keresztül, vagy közvetlenül az uninstaller (eltávolító) futtatásával.
Szoftverek futtatása és leállítása, memória felszabadításának kérdései
A programoknak futásukhoz memóriára van szükségük. Ezt az op. rendszeren keresztül igényelhetik és szabadíthatják fel, ha már nincs rá szükségük.
A szoftvereket a hozzájuk kapcsolódó futtatható állománnyal futtatjuk, majd, ha nincs rájuk szükség, vagy a beépített leállítás opcióval állítjuk le, vagy megszüntetjük a feladatkezelőben.
Az operációs rendszerek által használt állományszervezési, -nyilvántartási módszerek
A fájlok különféle klaszterekben helyezkednek el a merevlemezen, és hogy meg tudjuk őket találni, ismernünk kell az elérési útvonalat. Erre szolgálnak a fájlrendszerek.
Fájlrendszerek
FAT (állományallokációs tábla): elsősorban a Windows rendszerekkel való kompatibilitást szolgálta.
FAT32: a FAT továbbfejlesztett verziója még ma is használjuk
exFAT: a FAT legújabb verziója
NTFS: a Windows NT és utódainak szabványos fájlrendszere; lehetővé teszi hozzáférési jogok adását, a működés közbeni állománytömörítést és hibatűrő partíciók létrehozását
EXT: legújabb verziója az ext4, Linux rendszerek fájlrendszere
A könyvtárszerkezet
Gyökérkönyvtár: a könyvtárszerkezet alapja
Elérési út: a szerkezetben egyes fájlokra a gyökértől elkezdve jutunk el, egy-egy tag között '/' elválasztással(abszolút), vagy rövidítve az adott könyvtár tartalmára közvetlenül hivatkozhatunk(relatív)
Könyvtárműveletek, ahogy Windows grafikus felületen megszokott:
létrehozás
másolás
áthelyezés
listázás
átnevezés
könyvtárváltás
Állományok
Állomány (file, fájl): nem más, mint egy azonosítóval ellátott, összetartozó adathalmaz. Megkülönböztethető egy névvel és az utána következő kiterjesztéssel, ami jelöli a típusát:
Futtatható állományok: programfájl, vagy parancsfájl
Adatállományok
Szöveges állományok: egyszerű, vagy formázott
Rendszerfájlok
Multimédia
Tömörített állományok
Az állományhoz az operációs rendszer társít egy alapértelmezett programot. Amennyiben nem ezzel akarjuk megnyitni, nekünk kell manuálisan társítani a másikat
Az állományokkal végzett műveletek gyakorlatilag megegyeznek a fájlműveletekkel
Keresni állományokra az operációs rendszer keresés szolgáltatásával van lehetőség. Ekkor név, kiterjesztés és hasonló információkkal a számítógép elvégzi a keresést
A háttértárak karbantartása
Formázás: a lemez teljes tartalma törlődik. Amennyiben gyorsformázást alkalmaztunk, az adatok még a lemezen maradtak, csak a katalógus lett törölve, ezért a fájlok még visszafejthetőek lehetnek. Ilyenkor van lehetőségünk a fájl-rendszer kiválasztására.
Partícionálás: a lemezt részekre oszthatjuk, melyek lehetnek elsődlegesek, ill. logikaiak, és akár különböző fájlrendszerűre formázhatók
Lemezellenőrzés: hibás szektorok után kutat, melyeket a rendszer kivon a használatból az adatok biztonsága érdekében.
Töredezettségmentesítés: a fent említett probléma miatt kell időnként futtatnunk, de ezt ütemezi az OS helyettünk.
Tömörítés
A tömörítő eljárások segítségével adatainkat olyan alakra hozhatjuk, amelynek kisebb az adatmennyisége, mint az eredetinek, így kisebb helyet foglal az adathordozón, és rövidebb idő továbbítani a hálózaton.
A felhasználáshoz általában vissza kell alakítani az eredeti formátumra.
Ha a tömörített fájlból teljes mértékben visszanyerhető az eredeti fájl, akkor veszteségmentes (alkalmazásoknál, dokumentumoknál használjuk), ha nem akkor veszteséges (hangoknál, képeknél alkalmazzuk) tömörítésről beszélünk.
Veszteséges fájlok: .jpeg, .mp3
veszteségmentes: .wav, .png
Tömörítés integrált vagy telepített program segítségével történik, a kicsomagolás úgyszintén.
Az operációs rendszerek segédprogramjai
Fájlkezelés: a másolást, törlést, kivágást segítő programok, hogy ne parancssorból kelljen kiadni a parancsokat. Például: Windows Fájlkezelő (explorer.exe), Total Commander.
Tömörítés: a Win2k óta a Win a zip fájlokat képes tömörített mappaként kezelni. De tömöríthetünk még WinZip-pel vagy WinRAR-ral (elég elterjedt).
Tűzfal, vírusvédelem: fontos a felhasználók gépeinek és adatainak védelme. Régebben a vírustámadások arra irányultak, hogy a felhasználó gépét tönkre tegyék, ma előfordul, hogy beleegyezésünk nélkül szabotálásra használják fel.
Multimédia: Zene, videó, kép stb. lejátszását, konvertálását, szerkesztését teszik lehetővé.
Az adatok védelme a jogosulatlan hozzáféréstől, az operációs rendszerek beépített lehetőségei
Számítógépen tárolt adatainkat védhetjük a ma már beépített fiók rendszerrel: első indításkor megadunk egy felhasználónevet és egy jelszót, amivel be tudunk jelentkezni a számítógépünkbe
Újonnan elterjedt a képernyő feloldásához szükséges PIN kód
Vírusirtó program használatának ismerete. Vírusellenőrzés a háttértárakon és a memóriában.
A vírusvédelmi rendszerek (szoftverek) összetett védelmi rendszerrel rendelkeznek:
kéretlen alkalmazások futtatásának tiltása
valós idejű ellenőrzés
választható ellenőrzés (meghajtóra, mappára stb.)
Az alapbeállítások a telepítéskor érvényesülnek, melyeket utólag lehet személyre szabni
A vírusvédelem kialakítása a számítógépen. Aktív vírusvédelem. A vírusvédelem gyenge pontjai, hiányosságai (pl. emberi tényező)
Lásd: 1.2. tétel - Információ és társadalom: Védekezés vírusok ellen
Az állandó védelem nem teljes körű, ezért szükséges időnként a kézzel indított részletes keresés is.
A vírusok gyakran építenek az emberek tudatlanságára, és figyelmetlenségére pl. elhitetik a felhasználóval, hogy fertőzött a gépe és ha elindítja a programot, ami valójában megfertőzi a gépet.
A számítógépes hálózatok működéséhez szükséges szoftverek
Ahhoz, hogy hálózati kapcsolatokat alakíthassunk ki, először életre kell kelteni a hálózati eszközeinket, interfészeket kell létrehozni és a hálózaton elérhető gépek azonosítóit és a hálózaton zajló forgalmat szabályzó programokat kell beállítanunk.
A legtöbb programot az operációs rendszer tartalmazza
A szerver operációs rendszerének jellemző többletfunkciói
távoli bejelentkezések szabályozása
fájl-, nyomtatómegosztás
webszerver
DHCP
FTP szerver
proxy
funkciógazdagabb tűzfal
A hálózati kommunikáció logikai felépítése (a szerver-kliens és az egyenrangú hálózatok)
Kliens-szerver modell (Ügyfél-kiszolgáló): A szerverek szolgáltatásokat nyújtanak a munkaállomások (kliensek) részére.
Host-terminal modell (Elosztott hálózat): A host végez el minden feladatot, futtatja a programokat. A terminálok csak beviszik és megjelenítik az adatokat.
Peer to peer modell (Egyenrangú gépek hálózata): Minden gép szerver és munkaállomás is egyidejűleg.
A helyi hálózatokhoz kapcsolódás feltételei és megvalósítása
Hardver:
hálózati kártya
ethernet kábel
router, vagy vezeték nélkül (WiFi): wireless hálózati kártya
antenna
Szoftver:
driver
beállítások (IP, DNS auto/fix; alapértelmezett átjáró; alhálózati maszk; proxy)
WiFi: SSID, titkosítás fajtája (WEP, WPA/WPA2 PSK, 802.1x EAP) csatorna
VPN
A hálózati szolgáltatások elérésének módjai, az eszközhasználat feltételei
Ahhoz, hogy egy hálózati erőforrást használni tudjunk, kapcsolatot kell létesítenünk az erőforrással, azaz kapcsolódnunk kell az internetre. Ezenkívül jogosultságot is kell szereznünk.
A felhasználók azonosítása, jogosultságok kezelése
Felhasználónévvel és jelszóval
A megfelelő jogosultságokkal az operációs rendszer beállításain keresztül tudjuk kezelni az egyes felhasználók jogosultságait a számítógépen.